Nakliyat Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası

pamuk sigorta izmir nakliyat sigortası en uygun
Müşterek Avarya nedir?
30 Mart 2020
HowTo Schema
18 Haziran 2020

Nakliyat Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası

taşıyıcı sorumluluk sigortası

Nakliyat Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası; malın bir yerden başka bir yere taşınması esnasında yükü taşıyan firma kaynaklı, malda oluşacak zararın, taşıma yapan şirket veya araç sahibinden yada aracı kullanmakla yükümlü olan kişiden istenmesi halinde, oluşacak hukuki sorumluluğunu teminat altına alır.

Nakliyat yapan şirketler ve şahıslarla ilgili olarak burada bir ayrıma gidilmesi gerekmektedir. Nakliyat Sigortası ile taşınan malın bir çok açıdan teminat altına alınması önemlidir.Yapılacak ikili ayrım ile konunun anlaşılması bizce daha iyi olacaktır.

  • Yurtiçi Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası
  • Yurt Dışı Taşıyıcı Mali Sorumluluk Sigortası

Yurtiçi Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası nedir?

Ülkemiz sınırları içerisinde kara yolu ile faaliyette bulunarak, müşterilerinin taşımaya konu olan mallarının bir noktadan başka bir noktaya taşınması sırasında kendi üzerlerine düşen sorumluluğu sigortacı firma ile paylaşılması durumudur. Araç nakliyeci firmanın kendi aracı olabileceği gibi leasing gibi başka yollarla kiralama da olabilmektedir.

Yurtiçi Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası kimler tarafından kullanılır?

  • Nakliye kooperatifleri
  • Lojistik firmaları
  • Nakliye Şirketleri
  • Nakliye yapan şahıslar

Yurtiçi Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası Kimleri Korur?

  • Taşıma firmasını korur.
  • Araç Şoförünü korur.
  • Araç Sahibini Korur.
  • Dolaylı olarak mal sahibini de korumaktadır.

Bu aşamada nakliye işiyle uğraşan hem gerçek, hem de tüzel kişi nakliye işinde sevkiyatı yapılan 3. kişilere karşı her alanda korunmuş olmaktadır.

izmir taşıyıcı sorumluluk sigortası

Yurt Dışı Taşıyıcı Mali Sorumluluk Sigortası Nedir?

CMR sigortaları olarak diğer bir şekilde adlandırılan bu sigorta çeşidi ile yurt içi teminatlarının aksine, uluslararası anlaşmalarla belirlenmiş bir dizi teminatın, uçak, gemi ve kara yolu nakliye taşıtı işletmecisi açısından rizikolara karşı güvenliğini alan bir diğer unsurdur. Bu klozlar CMR konvansiyonu doğrultusunda belirlenmiştir.

CMR doğrultusunda düzenlenen bu poliçeler şahısları yukarıda da belirtildiği gibi teminat altına alarak, güvenceli bir ticaret yolu onlara sunulmaktadır.

CMR (Convention Marchandises Routiers) Nedir?

Eşyaların Uluslararası Nakliyesi için Mukavele Sözleşmesi. Böylece devletler arasında sigorta teminatlarının standartları belirlenmiştir.

CMR sözleşmesinden kaynaklanan hukuki sorumluluklarını, poliçede belirtilen şart ve limitler ile teminat altına alır.

CMR taşıma belgesi 3 asıl nüsha halinde düzenlenmelidir. Bunlardan ilki ihracatçı için, ikincisi mallar ile birlikte gönderilmek ve üçüncüsü de nakliyecide kalmak üzere düzenlenir. CMR Taşıma belgesi, yükletici ve taşıyıcı tarafından imzalanır.

Her aşamada Sorumluluk sigortalarıyla ilgili olarak Pamuk Sigorta Şirketimiz sizlere yardımcı olmak için seve seve sorularınızı yanıtlayacaktır.

İzmir Pamuk Sigorta Nakliyat Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası poliçeleri için bizler ulaşarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Nakliyat Poliçesi fiyatları İçin Hemen Arayın : 0507 610 65 14

İzmir Pamuk Sigorta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir