Müşterek Avarya nedir?

uluslararası i.c.c klozları sigortacılık
I.C.C Institute Cargo Clauses (Enstitü Yük Klozu) Nedir?
30 Mart 2020
taşıyıcı sorumluluk sigortası
Nakliyat Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası
30 Mart 2020

Müşterek Avarya nedir?

pamuk sigorta izmir nakliyat sigortası en uygun

Avarya Ne Demek?

Müşterek Avarya ve Avarya, deniz ticaretine konu olan bir sözcüktür. Avarya tek başına yapılan deniz ticaretlerinde ve sevkiyatlarında, konu olan gemi veya mala zarar gelebilir. Avarya kelimesi ile bu yaşanan olayda gemi sahibine, yük sahibine ve sigortacıya düşen sorumluluklardan bahsetmek için kullanılan bir sözcüktür. Deniz ticaretinde sıkça kullanılmaktadır.

Avarya’nın 2 çeşidi vardır. Müşterek avarya ve hususi avarya olmak üzere bu kazaları tanımlamada kullanılan iki farklı başlıktır.

Hususi Avarya Nedir?

Az sonra detaylarından bahsedeceğimiz Müşterek Avarya’nın konusuna girmeyen diğer konular bu kategoriye girmektedir. Koşullar oluşmadan oluşan zararlar ve fedalardan bahsedilebilir.

Nakliyat sigortalarında hususi avarya sigortacının konusuna girmediğinden dolayı bunun tespiti sigortacı açısından önemli bir değerlendirmedir.

Müşterek Avarya nedir? Detayları Nelerdir?

Avarya’ya eklenmiş olarak bir geminin batması riskine karşı alınan ve yükün denize boşaltılması da dahil hasarları içeren avarya çeşididir.

Bir örnekle anlatırsak daha açıklayıcı olacaktır. Örneğin; Denizde seyrüsefer yapan bir geminin ciddi bir fırtınayla karşı karşıya kalması durumunda, gemi üzerinden bir kısım yüklerin denize bırakılması geminin hayatına devam etmesi için kaçınılmaz bir durum olabilir. Bu durumda denize bırakılan yük müşterek avarya’ya konu olmaktadır. Burada iki taraf vardır. Birinci taraf yükü denize bırakan gemi işletmecileri, ikinci taraf ise malını sigorta ettiren sevkiyatın sigortalısıdır. Muhtemelen geminin’de sigortalı olmasından dolayı, malın sahibi olaydan etkilenmeden çıkacağı bir durum oluşmaktadır.

Müşterek avarya kavramının uluslararası hukuk’ta kabul edilmesi sonucunda, gemi işletmecisi ve kaptanlar, batma ile yüzleşme halinde tereddüt etmeden gemideki yükleri boşaltmakta ve bu konuda elleri daha rahat hale gelerek, herşeyin yok olmasındansa bir kısmının yok olarak tüm gemiyi kurtarması sonucunu doğurmaktadır. Avarya sayesinde gemideki kaptanlar kararlarını daha net alabilmektedir.

Müşterek avarya için aşağıdaki unsurların olması gerekmektedir.

  • Gemi ve yükün ortak deniz yolculuğunda atılmış olması,
  • Gemi ve yükü tehdit eden ortak bir tehlikenin varlığı,
  • Hem gemiyi, hem de yükü korumak için olağanüstü bir fedakarlık veya maddiyatın söz konusu olması,
  • Fedakarlığın gemi işletmecisi tarafından bilinçli yapılmış olması,
  • Fedakarlığın kabul edilebilir olması,
  • Fedakarlık sonucunda faydalı bir sonuç elde edilmiş olması veya olma ihtimalinin yüksek olması.

Müşterek avarya konusu sadece gemi içerisindeki malın denize bırakılması dışında başka açılardan da gemiye küçük zararlarla halledilebilir. Bunlardan bazıları, fırtınaya tutulan bir geminin, batmaktan kurtulmak için bilinçli olarak karaya çıkartılması yada makineleri arızalanan bir geminin yola devam etmeyip en yakın limana girmesi ve burada ufak tefekte olsa masraflar yapması gibi.

müşterek avarya kaza yapmış gemi izmir pamuk sigorta

Müşterek avarya ve daha bir çok konu için Pamuk Sigorta destek ekibinden yararlanabilirsiniz. İzmir Pamuk Sigorta Nakliyat Sigortası En Uygun Sigorta firmasıdır.

Nakliyat Poliçesi fiyatları İçin Hemen Arayın : 0507 610 65 14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir