KASKO SİGORTASI

kasko-sigortası-van

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası; aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi durumları ve kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan isteğe bağlı olan bir sigorta türüdür. Kasko, poliçede belirtilen ve karayolunda kullanılma izni olan motorlu ve motorsuz tüm kara araçlarından doğan risklerin gerçekleşmesi sonucunda doğrudan oluşacak maddi zararları ve hasarları teminat altına alır. Örneğin; aracın karayolunda ve demiryolunda kullanılabilen motorlu veya motorsuz araçlara çarpması, aracın yanması, aracın veya araç parçalarının çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi zararlar kasko teminatına dahildir.

Eğer izmir ilinde yaşıyorsanız, haklı olarak ilk çektiğiniz problem trafik problemi olacaktır. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde biz sigortacıların önüne gelen ilk durum risklerin artmasıdır. Bundan dolayı risklerin arttığı, trafiğin yoğunlaşması sebebiyle kasko sigortasının önemi ortaya çıkmaktadır. En uygun kasko sigortası fiyatlarımız ile bizler izmir kasko fiyatlarında ortaya koyduğumuz rekabetçi adımlarla yanınızdayız. İzmir Pamuk Sigorta olarak Trafik Sigortası ve Kasko’da en uygun fiyatlar burada.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko sigortası ve trafik sigortası olmak üzere iki farklı araç sigortası bulunmaktadır. Bir çok sigorta çeşidi arasında Bu sigorta çeşidi hasar durumunda kendi aracınıza gelen maddi zararları teminat altına alır.

Yapmış olduğunuz herhangi bir hasar sırasında ya da sizin beklemediğiniz bir hasar sırasında sizin aracınızda oluşan, menfaat kayıpları hakkında ödeme yapmaktadır. Bir diğer araç sigorta çeşidi olan Kara yolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası olan ve halk arasında bilinen adıyla Trafik sigortası ise sadece aracınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları teminat altına alır ve yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür.

Yani kısacası ve işin özeti Zorunlu trafik sigortası kendi aracınızın hasarını ödemez. Bu ve benzeri aklınızda oluşabilecek sorularınız için “İzmir Sigorta Acentesi” üzerinden “0507 610 65 14” numaralı telefon ile arayarak detaylarını öğrenebilir, yada en uygun kasko teklifi için, Trafik Sigortası Teklifi sayfamızdan talebinizi oluşturabilirsiniz.

Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Bir aracın rayiç bedeli, araçların marka, model ve yaşına göre Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanan kasko değer listesi esas alınarak belirlenir. Bu birlik tarafından araç rayiç bedeli her ay için ayrıca belirlenmektedir. Marka değeri ve model yılı yeni olan araçların rayiç değerleri daha fazladır.

Aracın yaşı, aracın alınırken firmalar tarafından belirlenen donanım paketleri gibi bir çok etmen Bu sigorta çeşidi primlerinde belirleyici rol oynamaktadır. Eski araçların ise bu durum daha farklıdır. Eski araçlardaki bakım masrafları daha yüksek çıkartmaktadır.

Bu da sigorta bedelinin düşmesine ancak sigorta priminin yüksek olmasına neden olur. Aracın kayıtlı olduğu il de sigorta bedelini etkiler. Yoğun trafiğin ve trafik kazalarının sık yaşandığı illerde, suç işleme potansiyelinin daha fazla olduğu büyük şehirlerde sigorta bedeli daha yüksektir. “İstanbul için Rayiç Bedeli” ile diğer daha küçük bir ilimizde ikamet eden araçlar arasında risk faktörlerinin farklılık göstermesinden kaynaklı fiyat prim farklılıkları çıkmaktadır.

Bizler İzmir kasko Sigorta şirketleri olarak sizlere bu konuda ilk olarak danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Ne Anlama Gelir?

Araç sahipleri bir yılı hasarsız tamamladığında bir sonraki yıl Bu sigorta çeşidi poliçe fiyatları üzerinden indirim hakkına sahip olur. Bu kazanılan hakka “kasko hasarsızlık indirimi” adı verilir. Sigorta poliçeleri yasal düzenleme gereği 365 gün yani 1 yıllık olarak tanzim edilmektedir. bundan dolayı poliçe dönemi içerisinde kasko sigortasında herhangi bir prim indirimi olmamaktadır.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Oranları Nasıl Belirlenir?

Hasarsız geçirdiğiniz 1 yılın sonunda, gelecek yılki kasko poliçenizde;

  • 1. Kademe: İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30 indirim,
  • 2. Kademe: İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40 indirim,
  • 3. Kademe: Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 50 indirim,
  • 4. Kademe: Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 60 oranlarında indirim alabilirsiniz.

Ayrıca İzmir Pamuk Sigorta Şirketi olarak anlaşmalı olduğumuz Türkiye’nin önde gelen 28 farklı sigorta şirketi ile sizlere ayrıca bu indirimlere ek indirimler sağlayabilir ayrıca %25’e kadar şirketimize ait tanımlı indirimlerden yararlanabilirsiniz. Bir Telefon uzağınızdayız.

Hasarsızlık İndirimi Hakkı Ne Zaman Kaybedilir?

Bu sigorta çeşidi geçerli olduğu sene içinde araç bir trafik kazasında hasara uğrarsa ve bu zarar var olan kasko tarafından karşılanırsa bir sonraki yılın kasko poliçelendirmesinde indirim hakkının bir kısmı ya da tamamı kaybedilir. Eğer kazada araç sahibinin kusursuz olduğu resmi olarak belgelenirse hasar, trafik kazasına karışan diğer aracın sigorta şirketi tarafından karşılanır ve hasarsızlık indirimi hakkı korunur.

Bir diğer hasarsızlık indirimi koruma şekli ise Hasarsızlık Koruma Klozudur. Sigorta poliçesi satın alınırken bu klozu eklettirmeniz durumunda aracınız ile yapacağınız kazalarda sigorta şirketlerinin belirlediği oranların altında kalırsanız, o indirim hakkından red yemiş olmazsınız.

3. olarak başka bir hasarsızlık koruma çeşidi daha vardır. Mini onarım ve fix paket vs. gibi isimlendirilen bu kloz ile yine aynı şekilde 1000₺, 2000₺, 3000₺ gibi seçenekler ile aracınızda oluşabilecek ufak çaplı hasarlarda kullanabilirsiniz. Böylece bu kloz’dan karşılanan hasarlarda sizlerin hasarsızlık indirimi bozulmamaktadır.

Kasko Mini Onarım Tramerde görünür mü ?

Kasko sigortası yaptırdığınız zaman bir çok Sedan Şirket poliçenize mini onarım seçeneğini de eklemektedir. Sigorta şirketleri bu kloz içerisinde aracınızda oluşabilecek ufak çaplı hasarlarda hangi prosedürleri takip edeceğinizi yazmaktadır.

“Mini Onarımdan Aracımı nerede yaptırabilirim?”, “mini onarım veren şirketler hangileridir” gibi sorunların cevapları için doğru yerdesiniz. Ancak ikinci el araç satışının popüler olduğu ülkemizde araçlara ait hasar kaydı önem taşımaktadır. Mini Onarımdan yaptırılan aracın detayları ve ödenen ücret tramer sisteminde görünmektedir.

Araç Değişiminde Hasarsızlık İndirimi Hakkı Kalır mı?

Bu sigorta kapsamında hasarsızlık indirimi bulunan araç sahibi aracını aynı kullanım tarzında bir araçla değiştirirse hasarsızlık indirimi yeni alınan araçta devam eder. Burada önemli olan unsur araç tiplerinin aynı olmasıdır. Örnek vermek gerekirse, otomobil olan aracın hasarsızlık indirimi kamyonet olan araca geçmemektedir. Otomobil olan aracın kasko sigortası hasarsızlık indirimi yine başka bir otomobil olan araca geçmektedir.

Aksi durumda hasarsızlık indirimi hakkı kaybolur. Hasarsızlık indiriminin devam etmesi için kasko poliçesine araç değişimi olduğuna dair bir zeyilname eklenmelidir. Yeni alınan araçlarda sistemsel aksaklıklar meydana gelebildiği için eski kasko yaptırılan aracın plaka numarasını sigorta şirketine vermenizde ve eskiden kalma kasko poliçenizde indirim olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanır ve bu liste her ay güncellenir. Aracın markası, modeli, yaşı ve kullanım amacına göre belirlenen kasko değer listesinde 15 yaşından küçük araçlar yer alır. Daha eski model araçların sigorta bedelleri sigorta şirketinin sigortalı ile mutabık kalmasıyla netleştirilir.

Sigorta şirketleri müşterilerine kasko hesaplama ile ilgili bilgi verirken ve sigortalılarına tazminat öderken bu listedeki değerleri dikkate alır. Bu

Kasko Teklifi Farklı Bir Sigorta Şirketinden Alınırsa, Hasarsızlık İndirimi Hakkı Devam Eder mi?

Bu sigorta kapsamında kazanılan hasarsızlık indirimi hakkı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığıyla tüm sigorta şirketleri tarafından takip edilir. Kasko poliçesinin süresi dolduğunda araç sigortası farklı bir sigorta şirketinden yaptırılmak istenirse önceki poliçede kazanılan hasarsızlık indirimi hakkı aynı şekilde devam eder.

Bu hakkın sürmesi için kaskoya ara vermemek, yani yenileme süresini geçirmemek gerekir. Yeni kısacası hasarsızlık indirimi konusunda önceki sigorta şirketinin önemi yoktur.
Sizin kimlik numaranız üzerinden indiriminiz devam etmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı Ne İşe Yarar?

Trafik kazası meydana geldiğinde kazaya karışan araçlarda maddi bir hasar oluşmuşsa araç sahiplerinin maddi hasarlı kaza tespit tutanağı doldurması gerekir. Buradaki amaç kaza geçiren tarafların kazanın nasıl meydana geldiğini kendi dillerinden anlatarak kayıt altına almalarıdır. Kazayı fotoğraflayan ve kaza tutanağını doldurarak imzalayan araç sürücüleri kaza yerinden trafik polisini beklemeden ayrılabilir ve sigorta şirketlerine başvurabilirler. Eğer yapmış olduğunuz kaza yaralamalı trafik kazası yahut ölümlü bir kaza ise işlemler daha farklı yürümektedir.

Yaralamalı ve Ölümlü Trafik Kazasında ne yapılmalı?

Bir trafik kazasında maddi hasardan ziyade daha ciddi sonuçlar doğmuşsa ne yapmalı? “Yaralamalı Trafik Kazasında ne yapmalı” Ölümlü trafik kazasında ne yapmalı?” gibi sorular için doğru yerdesiniz. Yaralamalı bir trafik kazasına karıştıysanız veya ölümlü bir trafik kazasına karıştıysanız işlemler biraz daha farklı yürümektedir.

Öncelikle bu tip kazalarda önemli olan devletin bu oluşan kazanın detaylarını araştırması gerekliliğidir. Bundan dolayı bu tip bir kazaya karışmışsanız ilk yapmanız gereken “155 polis imdat hattı” yada “156 jandarma ihbar hattı”nı aramanız gerekmektedir. böylece polis, jandarma gibi kolluk kuvvetleri derhal sizlerle irtibata geçer ve kamu davası açılmış olur.

Burada araştırılacak ilk şey kazanın içerisinde herhangi bir kasıt var mı yok mu araştırmaktır. geri kalan maddi hasarların giderilmesi, sağlık ve diğer bir çok zararın karşılanmasıyla ilgili sigorta şirketlerine başvurmak olacaktır. burada önemli olan ise kolluk kuvvetlerinin tutmuş oldukları tutanağın kopyasıdır.

Kaza Tespit Tutanağına Eklenmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

Trafik kazasına karışan taraflar Sigorta düzenledikleri sigorta şirketlerine başvurmalıdır. Başvuru sırasında kaza tespit tutanağı ile birlikte poliçenin fotokopisi, kaza yerinde çekilmiş fotoğraflar, araç sürücülerine ait ehliyet ve ruhsat fotokopileri teslim edilmelidir. Detaylı konularda bilgi almak için izmir sigorta iletişim adresimizden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İzmir Sigorta fiyatları İçin Hemen Arayın : 0507 610 65 14

Kasko Sigortası teklifi almak için hemen tıklayın.